Slovenski grad Šoštanj bio je domaćin 42.Dies Natalisa, odnosno rođendana Federacije europskih karnevalskih gradova. Mali gradić sa svega 3000 stanovnika, ali s vrlo jakom karnevalskom tradicijom, slavio je ujedno i 120 godina turističke zajednice Šoštanj, ili originalno Turističnog in olepševalnog društva Šoštanj. U njihovom gradu karneval se održava u tradicionalnom zimskom terminu, kao i u Ljubuškom, uvijek na posljednju nedjelju prije korizme. Ove godine, održao se u Šoštanju već 68. po redu karneval.
Na Dies Natalisu, koji se održao od 7. do 10.listopada, sudjelovalo je ukupno 96 sudionika iz 29 europskih karnevalskih gradova. Brojni gradonačelnici, predsjednici turističkih zajednica, predsjednici udruga i karnevala te meštri od karnevala, predstavljali su svatko svoj grad i svoj karneval. Ljubuški Karneval predstavljao je meštar karnevala Jakov Begić, a osim Ljubuškog sudjelovao je iz Bosne i Hercegovine i Čapljinski Karneval. Delegacija iz Čapljine u posljednji je tren popunila prijavu no ipak sudjelovala. Tako je Bosnu i Hercegovinu predstavljalo četvero sudionika, uz Jakova Begića iz Ljubuškog, bili su Ivan Raguž, Elena Sesar i Snježana Grgić iz Čapljine.
Za razliku od FECC Konvencije koja je uglavnom službenog karaktera, FECC Dies Natalis se održava s naglaskom na zabavni karakter i druženje, što je i smisao proslave rođendana. Ipak, i tokom zabavnog rođendanskog vikenda održano je nekoliko važnih sastanaka, a dogovorena su i brojna gostovanja i domaćinstva za mnoge karnevale i karnevalske grupe.
Sve prisutne je prvu večer Dies Natalisa pozdravio i gradonačelnik Šoštanja Darko Menih, a kroz tri dana dinamičnog programa susreli su se svi sudionici i s gradonačelnicima Velenja i Mozirja. Domaćini su se istinski potrudili predstaviti svima ljepote Slovenije i tradiciju karnevala u toj zemlji. Od mnogobrojnih atrakcija svakako vrijedi izdvojiti: dvorac Pusti Grad,
Park cvetja Mozirski Gaj (jedan od najljepših parkova u Europi), Rudnik Velenje, Logarska dolina i slap Rinka. U parku u Šoštanju posađeno je u sklopu programa i FECC drvo kao simbol onoga što će ostati za nama i kada nas ne bude.
Završetkom Dies Natalisa završena je neslužbeno i karnevalska godina, te se svi sudionici uskoro okreću organizacijama svojih karnevala.